Covid-19İlaç Endüstrisi

AstraZeneca, Covid-19 Aşısını Sputnik V ile Birleştirmeyi Deneyecek

0

AstraZeneca, Sputnik V’yi geliştiren bilim insanlarının, klinik araştırmalarda Rus ve İngiliz aşılarını birleştirme teklifine olumlu yanıt verdi.

Sputnik V aşısının Twitter hesabından yapılan açıklamada, “AstraZeneca’ya aşılarında iki vektöre sahip olmaları için bizim vektörlerimizden birini kullanmalarını teklif ettik. Onayladılar” ifadeleri kullanıldı.

Klinik denemeler yıl sonunda başlayacak

Ayrıca Sovyet dönemi uydusunun adını taşıyan Sputnik V’i finanse eden Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, (RDIF) denemelerin yıl sonunda başlayacağını duyurdu.

İngiltere’nin borsada en değerli şirketlerinden biri ile devlet destekli Rus bilim araştırma enstitüsü arasındaki işbirliği, 1,5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgına karşı etkili bir aşı geliştirme baskısının bir örneği.
AstraZeneca aşısının bir grup üzerinde yapılan denemelerde yüzde 90’a kadar başarı sağladıklarını duyurmuştu.
Rus aşı üreticileri ise halen deney aşamasında olan aşılarının, ABD’deki rakipleri Pfizer ve Moderna’ya benzer şekilde yüzde 90’ın üzerinde bir etkinlik oranına sahip olduğunu söylüyor.

Aşının ilk dozları da geçtiğimiz hafta kullanıma sunuldu.

Başkent Moskova ve bölgesindeki hastanelerde kurulan üç aşı merkezi ilk etapta sağlık görevlileri, öğretmenler ve sosyal güvenlik çalışanları için hizmet veriyor.

SARS-CoV-2 Bulaşını Engelleyen İlacın Adı: Molnupiravir

Previous article

Moderna’nın Aşısı En Az 3 Ay Bağışıklık Kazandırıyor

Next article

You may also like

More in Covid-19